Tjikko – drzewo liczące sobie 9500 lat

Aż ciężko w to uwierzyć, ale na Ziemi rośnie ponoć drzewo liczące sobie aż 9500 lat, pamiętające okres ostatniego zlodowacenia na Ziemi. Drzewo #Tjikko rośnie w Szwedzkim w Parku Narodowym #Fulufjället. Nazwę nadał mu jego odkrywca – Leif Kullman, upamiętniając tym samym swojego psa.

Tjikko - drzewo liczące sobie 9500 lat
Tjikko – drzewo liczące sobie 9500 lat

Drzewo ma 5 metrów wysokości, a w jego sąsiedztwie znaleziono pozostałości genetycznie identycznych pędów należących do tego samego osobnika znajdujące się w różnym stadium rozkładu. Najstarsze fragmenty drzewa pochodzą sprzed 9550 lat. Zamierające pędy nadziemne sukcesywnie zastępują u tego osobnika kolejne odrośla.

Odkrywca drzewa Tjikko – Leif Kullman z Uniwersytetu Umea określił jego wiek na podstawie analizy rozkładu izotopu promieniotwórczego węgla 14C. W okresie epoki lodowcowej większość terenu parku pokrywała gęsta puszcza. Wielkie drzewa nie byłyby w stanie przetrwać tak długo. Drzewo Tjikko było kształtowane przez niskie temperatury oraz wiatr. Prawdopodobnie niewielkie rozmiary drzewa zapewniły mu taką długowieczność.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *