Testy szczepionki przeciwko Eboli w 100 procentach skuteczne

– Wierzymy, że świat jest o krok od posiadania skutecznej szczepionki przeciwko eboli – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Pierwsze prowadzone w Gwinei próby wykazały 100-procentową skuteczność nowej szczepionki w badanej grupie około 4000 osób.

Testy szczepionki przeciwko Eboli w 100 procentach skuteczne
Testy szczepionki przeciwko Eboli w 100 procentach skuteczne

Wstępne wyniki z prób, w których szczepionkę VSV-ZEBOV przetestowano na ok. 4 tysiącach osób mających bezpośrednią styczność z chorymi na ebolę, wykazały 100-procentową skuteczność po 10 dniach. Innymi słowy – nikt z zaszczepionych nie zachorował. Zostało to określone przez specjalistów jako „niezwykłe”.

Dyrektor generalna WHO Margaret Chan oceniła, że osiągnięte wyniki są „wyjątkowo obiecującymi postępem”.

Bez skutecznej szczepionki nie udaje się powstrzymać najpoważniejszej jak dotąd epidemii śmiercionośnego wirusa, który od grudnia 2013 roku zabił w Afryce Zachodniej ponad 11,2 tys. osób.

W najbliższym czasie próby z VSV-ZEBOV będą kontynuowane i rozszerzone również na dzieci i młodzież – poinformowała WHO.

Wirus eboli, który odkryto w 1976 roku, wywołuje poważne i trudne w leczeniu gorączki krwotoczne. Wirus szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt, nie roznosi się natomiast drogą kropelkową.

losyziemi.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *