Teleskop Keplera znalazł twór obcej cywilizacji?

Astronomowie w kropce. Wokół gwiazdy #KIC8462852 wypatrzonej przez #teleskop #Kepler krążą obiekty tak dziwne, że nawet najbardziej twardogłowi #naukowcy przebąkują coś o zaawansowanych cywilizacjach…

Teleskop Keplera znalazł twór obcej cywilizacji?
Teleskop Keplera znalazł twór obcej cywilizacji?

#Zagadka zrodziła się tak naprawdę już w 2009 roku, kiedy Kosmiczny Teleskop Kepler patrzył na niebo między gwiazdozbiorami lutni i łabędzia. Wśród 150 tys. gwiazd, które się tam znajdują, wypatrzył jedną, dość szczególną. Badacze z programu #PlanetHunters, którzy udostępniają swoje domowe komputery do analizy światła emitowanego przez gwiazdy, określili ją jako „interesującą” i „dziwną”. #Światło emitowane przez KIC 8462852 było najdziwniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zaobserwował teleskop Keplera.

– Byłem pod wrażeniem tego, jak niesamowicie to wyglądało – powiedział magazynowi „The Atlantic” Jason Wright, astronom z Penn State University. – Obca #cywilizacja to ostatnia hipoteza, jaką powinniśmy w takim przypadku rozpatrywać, ale to coś wyglądało tak, jakby stworzyli to właśnie #kosmici.

Tabetha Boyajian, badaczka z Yale dodała: – Nie widzieliśmy dotychczas nic podobnego do tej gwiazdy. To było naprawdę dziwne. Początkowo myśleliśmy, że to po prostu efekt jakiejś usterki, ale wszystko się zgadzało.

Dane z Keplera sugerowały, że wokół gwiazdy krąży ogromna masa ściśniętej materii, która w sposób nieregularny zakłóca emitowane przez gwiazdę światło. Coś jak obłoki materii, które krążą wokół młodych gwiazd. Sęk w tym, że KIC 8462852 wcale nie jest młoda.

Boyajian – sama zaangażowana w projekt Planet Hunters – opublikowała pracę, w której analizuje wszystkie naturalne wytłumaczenia takiego stanu rzeczy. Wszystkie je uznaje za myślenie życzeniowe – poza jedną. Sugeruje, że inna gwiazda mogła przyciągnąć w stronę KIC 8462852 sznur komet. Dodaje jednak, że takie rozwiązanie byłoby wręcz niesamowitym zbiegiem okoliczności.

Właśnie dlatego co odważniejsi astronomowie przebąkują o wytłumaczeniu jeszcze innym – że owe skomplikowane struktury krążące wokół gwiazdy zostały zbudowane przez inną inteligentną cywilizację. Wright oraz Andrew Siemion, dyrektor programu #SETI chcą skierować w stronę KIC 8462852 #radioteleskop, za pomocą którego mogliby bliżej przyjrzeć się zagadkowej gwieździe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ich planem, pracę ruszą w styczniu, a czegoś więcej dowiemy się na jesieni przyszłego roku.

Czy skomplikowane struktury krążące wokół gwiazdy zostały zbudowane przez inną inteligentną cywilizację?
Czy skomplikowane struktury krążące wokół gwiazdy zostały zbudowane przez inną inteligentną cywilizację?

„Boyajian, Siemion, Wright, inni naukowcy i my wszyscy, musimy na razie zadowolić się tęsknym patrzeniem w gwiazdy gdzieś między gwiazdozbiorami łabędzia i lutni, skąd być może, ale tylko być może, ktoś patrzy w drugą stronę i widzi #Słońce, które nieznacznie migocze raz na 365 dni” – konkluduje Ross Andersen, autor artykułu w „The Atlantic„.

#kosmos #obcy #gwiazda #energia #życie #inteligencja national-geographic.pl theatlantic.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *