Technologie udoskonalające człowieka

#Ptaki i niektóre #zwierzęta dosłownie widzą pole magnetyczne. #Naukowcy odkryli, że odpowiedzialne za tę umiejętność #białko posiadają nie tylko zwierzęta, ale także posiada je #człowiek.

Technologie udoskonalające człowieka
Technologie udoskonalające człowieka

Praktycznie każdy gatunek zwierząt (w tym i my) na naszej planecie posiada więcej, lub mniej znaczące cechy szczególne #wzrok’u. Jako takie – naturalne #oko perfekcyjne nie istnieje. Niektóre zwierzęta lepiej widzą w ciemności, niektóre posiadają „sokoli” wzrok pozwalający widzieć małe myszki z wielkich odległości, niektóre wyczulone są na ruch, a jeszcze inne pozwalają widzieć niemal jak kamery termowizyjne. Nie istnieje jednak oko, które łączyłoby te wszystkie unikalne cechy w jednym organie.

Zespół naukowców przypadkowo odkrył, że w określonych okolicznościach człowiek może zobaczyć promieniowanie podczerwone. W przeciwieństwie do zwierząt człowiek jest w stanie uzyskać specjalne umiejętności wzrokowe dzięki technologii. Dlatego też Szwajcarski Instytut Technologiczny stworzył soczewki kontaktowe, które pozwalają powiększać obraz (nawet trzykrotnie). Możemy też sobie wstrzyknąć do oczu specjalny preparat, który sprawi, że nasze oczy (na kilka godzin) zamienią się w #noktowizor’y.

Ludzkie oko - prawdziwy cud ewolucji
Ludzkie oko – prawdziwy cud ewolucji

Mówi się, że ptaki posiadają „wewnętrzny #kompas” ułatwiający im nawigację. Odpowiada za to konkretne białko produkowane w siatkówce i w wyspecjalizowanych komórkach nerwowych. Białko to tworzy struktury podobne do mikroskopijnych pręcików, które zmieniają swoje położenie w polu magnetycznym Ziemi. Ciekawe, że oko człowieka także produkuje to białko, tyle że w znacznie mniejszych ilościach. Istnienie u człowieka zmysłu magnetycznego pozostaje kwestią sporną, lecz uważa się iż pole magnetyczne wpływa w minimalnym stopniu na światłoczułość ludzkiego układu wzrokowego. A co by było, gdyby wzmocnić ten efekt? Naukowcy jeszcze tego zrobić nie potrafią, ale tylko kwestią czasu pozostaje, gdy dojdą do tego jak to zrobić. I wtedy, podobnie jak ptaki zaczniemy dosłownie widzieć części świata. Ciekawa wizja, prawda…?

#oczy #technologia #nauka dailymail.co.uk

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *