Tańcząca plazma słoneczna

#Sonda kosmiczna Solar Dynamics Observatory (#SDO) niedawno obchodziła 5-tą rocznicę swojej działalności. Jest co świętować, ponieważ to właśnie dzięki niej możemy śledzić aktywność słoneczną w najmniejszych detalach i jednocześnie zawczasu się na jej skutki przygotować.

Tańcząca plazma słoneczna
Tańcząca plazma słoneczna

Pomimo faktu, że obecnie nasza dzienna #gwiazda jest mało aktywna, nie oznacza to, że w przeciągu najbliższych miesięcy nie możemy być świadkami tzw. łabędziego śpiewu, czyli krótkotrwałego wzrostu aktywności, który zaowocuje pojawieniem się sporych plam na powierzchni gwiazdy, wybuchów, wyrzutów materii i zórz polarnych na Ziemi.

#NASA opublikowała rewelacyjny film poklatkowy, na którym możemy zobaczyć „tańczące” #protuberancje, czyli wyrzuty gęstej plazmy słonecznej. Zjawisko to odbywa się bezustannie, a za wszystko odpowiedzialne jest ciągle zmieniające się pole magnetyczne naszej dziennej gwiazdy.

Gdy dojdzie już do wyrzutu materii, a łuk pola magnetycznego będzie słaby, wówczas naładowane cząstki mogą wydostać się w otwartą przestrzeń kosmiczną i dotrzeć do naszej planety. Jeśli cząstek wiatru słonecznego będzie dużo, może dojść do wystąpienia silnej burzy geomagnetycznej w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. Jej efektem jest pojawienie się przepięknych zórz polarnych, nawet na niskich szerokościach geograficznych, czyli także na terytorium np. Polski.

#słońce geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *