Tak ładne, że szkoda wyrzucać

Piękne japońskie opakowania mają zachęcić klienta do zakupu przedmiotu, czasem kuszą bardziej nich ich zawartość. Te najładniejsze można oglądać na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Nowa wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku skupia się na japońskim designie, a właściwie jego wycinku, jakim są ozdobne opakowania. Ekspozycja powstała w muzeum sztuki orientalnej Sieboldhuis w holenderskiej Lejdzie, potem można ją było zobaczyć w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, a po Warszawie poleci do Nowego Jorku. W każdym z miast ekspozycja odrobinę się różni ze względu na konserwację eksponatów.

W pierwszej części, zatytułowanej „Artystyczna Japonia”, znajdziemy przedmioty codziennego użytku z XVIII i XIX wieku, które stały się inspiracją do powstania zjawiska japonizmu w sztuce Zachodu, np. XIX-wieczny zestaw piknikowy, starannie zapakowane akcesoria do parzenia herbaty czy porcelanowe butelki do sake z początku XVIII wieku wypożyczone na warszawską część wystawy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

W drugiej części, „Alchemia codzienności”, można zobaczyć produkty codziennego użytku, których opakowania zostały nagrodzone w konkursie organizowanym co dwa lata przez Japońskie Stowarzyszenie Wzornictwa Opakowań.

– Design opakowań to bardzo ważna dziedzina gospodarki Japonii. Już w 2013 roku wartość rynku opakowań była wyższa niż wartość produkcji rolnictwa i rybołówstwa razem wziętych – tłumaczy dr Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.

Na wystawie zobaczymy m.in. opakowania kosmetyków znanych na całym świecie marek, jak Shiseido, jak i elegancko zapakowane słodycze, kulki ryżowe, a nawet konserwy rybne.

W trzeciej części wystawy „Ozdobione intencje” znajdują się dekoracyjne opakowania podarunkowe, dostępne w ekskluzywnym tokijskim domu towarowym Mitsukoshi.

– Zarówno historyczna tradycja, jak i współczesny rynek skłaniają do dawania prezentów. W Japonii są to często produkty spożywcze, np. z okazji świąt lub jako podarki z podróży. Sposób zapakowania jest czasem ważniejszy od zawartości prezentu, ma być przemyślany i dawać wrażenie luksusu – mówi dr Wasilewska.

„Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań” – Muzeum Azji i Pacyfiku,
ul.Solec 24,
Wystawę można oglądać do 17 września – wtorek-niedziela, godz.10-18. Wstęp wolny.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *