Tajemnicze błyski podczas trzęsień ziemi

Podczas trwania niektórych trzęsień ziemi, dochodzi do powstania bardzo ciekawego zjawiska, a mianowicie obserwowane są błyski świetlne. Ten fenomen dotychczas był tłumaczony przelatującymi ptakami, samolotami czy nawet UFO.

Tajemnicze błyski podczas trzęsień ziemi
Tajemnicze błyski podczas trzęsień ziemi

Niestety, żadna z tych teorii nie jest prawdziwa, czego dowiódł świat naukowcy już jakiś czas temu. Jednak wraz z obaleniem krążących mitów, jak na złość, zjawisko to stało się jeszcze bardziej niezwykłe i tajemnicze.

Błyski lub kule świetlne były widziane, a nawet fotografowane, podczas trzęsienia ziemi w Peru w 2007 roku, w L’Aquila we Włoszech w 2009 roku, w Chile w 2010 roku czy podczas erupcji wulkanu Sakurajima w Japonii w 2011 roku.

Jakby tego było mało, pojawiają się one nie tylko po trzęsieniach, lecz także podczas ich występowania, a nawet przed ich uderzeniem. Ludzie donoszą o kolorowych, niebieskich i zielonych błyskawicach czy kulach, które przypominają pioruny kuliste.

Według najnowszych badań, za wystąpienie tego fenomenu odpowiadają potężne tarcia w skałach, które to następnie doprowadzają do powstania wstrząsów sejsmicznych. Wymienia się tu zjawisko piezoelektryczne, polegające na pojawieniu się, pod wpływem naprężeń mechanicznych, ładunków elektrycznych na powierzchni kryształów w ziemi, emisję eksoelektronową czy tryboluminescencję.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *