Tajemnicza struktura

Neolityczne kamienne kręgi z Avebury należą do jednego z cudów prehistorycznego świata. Naukowcy z University of Leicester poinformowali o odkryciu pod nimi tajemniczej struktury w kształcie kwadratu.

Avebury zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Avebury znajduje się krąg większy i starszy niż w Stonehenge. Krąt ten zamyka obszar o powierzchni ponad 11 hektarów, ma średnicę 330 i jest dodatkowo okolony rowem. Początkowo składał się z około 100 wielkich kamieni. Wewnątrz dużego kręgu znajdują się dwa mniejsze. Kręgi w Avebury powstawały w III tysiącleciu przed Chrystusem, a ich budowa zajęła kilkaset lat.

Uczeni z Uniwersytetów w Leicester i Southampton przeprowadzili badania kręgów za pomocą metody elektrooporowej oraz radaru geologicznego. Badania ujawniły nieznane dotychczas megality wewnątrz kręgu w Avebury. Odkryto serię prehistorycznych, stojących kamieni, które z czasem zostały pogrzebane oraz pozycję innych, zniszczonych prawdopodobnie w XVII i XVIII wieku. Wszystko razem tworzy unikatowy kwadratowy układ megalitów wewnątrz kręgów w Avebury. Być może jest to najstarsza struktura istniejąca w tym miejscu.

Archeolodzy sądzą, że kwadratowa struktura może być miejscem upamiętnienia wczesnego neolitycznego domu, który być może był zaczątkiem osadnictwa w tym miejscu, a z czasem stała się centralnym punktem południowego kręgu wewnętrznego. Podczas wykopalisk z 1939 roku pozostałości tego domu zostały błędnie uznane za pomieszczenie do przechowywania wozów.

irishnews.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *