Tajemnicza pustka we wszechświecie

Astronomiczny radioteleskop wykrył w kosmosie ogromną pustkę o średnicy miliarda lat świetlnych szerokości. Jest to przestrzeń wolna od tzw. super gromad i nie ma w niej zarówno materii jak i ciemnej materii (chyba).

Tajemnicza pustka we wszechświecie

Zespół z University of Minnesota in Minneapolis natknął się na pustkę przypadkowo, analizując dane dostarczone przez teleskop radiowy Very Large Array w Nowym Meksyku. Naukowcy zaobserwowali brak sygnałów radiowych na przestrzeni o objętości 280 megaparseków czyli prawie miliard lat świetlnych średnicy. Brak źródeł radiowych oznacza, że nie istnieją tam galaktyki ani gromady, a fakt, że występujące tam kosmiczne promieniowanie tła (CMB) jest zimne sugeruje, że w regionie tym brak również ciemnej materii. Mimo iż pustka nie jest próżnią, wydaje się, że zawiera około 20 procent mniej materii niż inne regiony.

Super pustka jest największym obszarem tego typu jaki kiedykolwiek odkryto. Możliwe że jest jednym z zaledwie kilku przykładów istniejących w obserwowanym przez nas wszechświecie.

ciekawe.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *