Tajemnice Wielkiej Czerwonej Plamy

Największy #cyklon w Układzie Słonecznym znany jest lepiej jako Wielka Czerwona Plama na #Jowisz’u, od wielu dekad spędza sen z powiek astronomów.

Tajemnice Wielkiej Czerwonej Plamy
Tajemnice Wielkiej Czerwonej Plamy

Gigantyczny obiekt jest bezustannie obserwowany przez m.in naukowców z #NASA. Nowe dane uzyskane dzięki Teleskopowi #Hubble’a pomagają specjalistom zapoznać się ze zmianami, jakie dokonują się na przestrzeni lat w niezwykle intrygującej atmosferze gazowego olbrzyma.

#Antycyklon (ośrodek wysokiego ciśnienia) wiruje przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, czyli zachowuje się podobnie jak cyklony (ośrodki niskiego ciśnienia) na północnej półkuli Ziemi, i potrzebuje około 6 dni na jeden pełny obrót.

Jednak jego rozmiary są nieporównywalne, gdyż jest długi na 25-40 tysięcy kilometrów i szeroki na 12-14 tysięcy kilometrów. Cyklon powoli się zmniejsza, gdyż w ciągu ostatniego roku jego średnica skurczyła się o 250 kilometrów.

#Wiatr we wnętrzu cyklonu potrafi przekraczać 500 km/h. Wielka Czerwona Plama jest zbudowana z chłodnych chmur w górnych warstwach atmosfery. Co ciekawe, plama potrafi zmieniać swoją barwę z rdzawej w niemalże białą. Dzieje się tak, gdyż pod spodem chmura ma taki kolor, a czerwień bierze się jedynie z lżejszych związków chemicznych. Związki te jednak nie powstają niżej i nie są wynoszone ku górze, lecz najprawdopodobniej tworzone są na miejscu przez oddziaływanie promieni słonecznych. Można więc rzec, że Wielka Czerwona Plama jest swoistym oparzeniem słonecznym.

Podczas najnowszych obserwacji, #naukowcy wykryli coś, czego nie widziano nigdy wcześniej. Jest to delikatne „włókienko”, które rozciąga się przez całą szerokość plamy. Specjaliści nie wiedzą, jak powstało, ale uważają, że ma ono związek z zanikaniem cyklonu.

#kosmos #planeta #astronomia #pogoda #chmury geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *