Tajemnica drugiej, odległej Wenus

W odległości 39 lat świetlnych od Ziemi #astronom’owie odkryli nową, skalistą egzoplanetę. Ze względu na pewne podobieństwa, #naukowcy przyrównują ją #Wenus.

Tajemnica drugiej, odległej Wenus
Tajemnica drugiej, odległej Wenus

Planetę GJ 1132b zaobserwowano w maju 2015 r. Jej macierzystą gwiazdą jest Gliese 1132 (czerwony karzeł), pięciokrotnie mniejszy i chłodniejszy od Słońca. #Egzoplaneta znajduje się zaledwie 2,2 mln. km. od swojej gwiazdy. To mniej więcej 67 razy mniej niż średnia odległość Ziemi do Słońca. Jej czas obiegu wokół niej wynosi zaledwie niecałe 2 ziemskie dni. Z racji niewielkiej odległości od swojej macierzystej gwiazdy, planeta jest rozgrzana do temperatury około 250 stopni Celsjusza. W takich warunkach #woda może występować jedynie w postaci pary, jednak #GJ1132b jest wystarczająco chłodna, by utrzymać atmosferę. Odkryta planeta jest trochę większa i masywniejsza od Ziemi. Wskazuje to na skalisty skład planety.

Planetę odkryto za pomocą metody #tranzyt’u, polegającej na obserwacji zmiany jasności gwiazdy. W chwili, gdy planeta przechodzi przed tarczą gwiazdy #jasność gwiazdy obniża się, by ponownie wzrosnąć, gdy planeta chowa się za gwiazdę. Na podstawie wielkości zmiany jasności, można między innymi oszacować rozmiary planety. Naukowcy podejrzewają, że GJ 1132b nie jest jedyną planetą obiegającą #Gliese1132.

Z niecierpliwością czekam na kolejne informacje na jej temat.

#kosmos #astronomia #gwiazda

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *