Tablet podłączony do mózgu sparaliżowanego pacjenta

W 2012 roku w ramach programu #BrainGate udało się sprawić, że kobieta sterowała swoją bioniczną ręką za pomocą #komputer’a, a teraz naukowcy poszli o krok dalej. #Naukowcy tym razem podłączyli #tablet do #mózg’u pacjenta i osiągnęli zaskakująco dobre rezultaty.

Nie, nie chodzi o tego pacjenta, chociaż temu też by się to przydało...
Nie, nie chodzi o tego pacjenta, chociaż temu też by się to przydało…

Używanie naszych #myśl’i do kontrolowania przedmiotów brzmi jak z komiksów Marvela albo DC, gdzie #telepatia jest na porządku dziennym, ale warto pamiętać, że podobna #technologia jest z nami już od kilku lat.

Naukowcom udało się podłączyć mózg pacjenta cierpiącego z powodu stwardnienia zanikowego bocznego do tabletu – ten już wcześniej kontrolował komputer za pomocą wszczepionych implantów, które wychwytywały fale mózgowe i „wciskały” przycisk na klawiaturze, gdy pacjent na nie spojrzał, ale całość działała bardzo wolno i była bardzo nieprecyzyjna.

Naukowcom udało się podłączyć mózg pacjenta cierpiącego z powodu stwardnienia zanikowego bocznego do tabletu
Naukowcom udało się podłączyć mózg pacjenta cierpiącego z powodu stwardnienia zanikowego bocznego do tabletu

Modyfikacja systemu i zmiana klawiatury na tablet pozwoliły znacznie poprawić wyniki i przenieść pacjenta z ery lat osiemdziesiątych i DOSa do współczesności i sprawnie działającego androidowego Nexusa 9 – zresztą to właśnie OS Google i jego funkcjonalności okazały się tu bardzo pomocne, np. autouzupełnianie, które mocno przyspieszyło proces pisania.

Co więcej, pacjent ma teraz dostęp do wszystkich aplikacji sklepu Google, co może znacząco zmienić komfort jego życia, ale naukowcy podkreślają, że to dopiero początek. Ich celem jest bowiem oddanie w ręce chorych w pełni kontrolowanej za pomocą fal mózgowych komunikacji, a to za sprawą przygotowanego specjalnie dla nich interfejsu użytkownika.

#umysł #medycyna geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *