Szwajcarscy lekarze zregenerowali uszkodzone stawy za pomocą komórek… z nosa

Przełomem w medycynie może okazać się metoda opanowana przez szwajcarskich lekarzy. Zregenerowali oni uszkodzone stawy za pomocą komórek pobranych z nosa pacjentów.

Szwajcarscy lekarze zregenerowali uszkodzone stawy za pomocą komórek... z nosa

Organizm człowieka nie potrafi samodzielnie naprawić chrząstki. Tkanki te nie są ukrwione i nie potrafią się regenerować. Szwajcarzy zaczęli pracować nad użyciem do tego celu komórek pobranych z przegrody nosowej pacjenta. Komórki z nosa posiadają właściwość, której kolanowej chrząstce brakuje – potrafią się samodzielnie naprawiać.

Przeprowadzono już testy na ludziach. Od grupy ochotników w prawie bezinwazyjny sposób pobrano maleńkie próbki chrząstki z przegrody nosowej. Następnie umieszczono je na kolagenowych błonach, na których podawano im pożywkę przez kolejne dwa tygodnie tworząc fragment o wymiarach 3 na 4 centymetry, z którego chirurdzy mogli wyciąć pożądany w kolanie kształt. Później pozostało go wszczepić we właściwe miejsce.

Po dwóch latach od przeszczepu okazało się, że nowe tkanki spełniają swoje zadanie rewelacyjnie. Redukują znacznie odczuwany przez pacjentów ból i przywracają przynajmniej w części sprawność stawu. Przed wprowadzeniem tej metody do powszechnego użycia potrzebne będą dalsze testy, ale póki co wszystko wygląda niezwykle obiecująco.

eurekalert.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *