Sztuczny deszcz meteorów na otwarcie igrzysk w Tokyo?

Ceremonię otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokyo (Japonia) uświetni najprawdopodobniej absolutnie niecodzienne widowisko.

Sztuczny deszcz meteorów na otwarcie igrzysk w Tokyo

Japońska firma ALE Co. chce wywołać na wieczornym niebie nad Tokyo sztuczny deszcz meteorów. Szalone? Japończycy traktują ten pomysł jak najbardziej poważnie. Niecodzienne widowisko miałoby być widoczne z odległości 100 kilometrów. Pomysł jest absolutnie nowatorski, gdyż nie chodzi o zwykłe fajerwerki.

Aby osiągnąć zamierzony efekt – trzeba będzie wysłać na orbitę satelitę ze specjalnie do tego celu spreparowanym granulatem. Tam w odpowiednim momencie granulat zostanie uwolniony i spalając się w atmosferze stworzy zapierający dech efekt wizualny.

Firma Ale Co. – z wiadomych względów – testowała swój pomysł jedynie w warunkach laboratoryjnych i na superkomputerze. W warunkach próżni symulowano warunki, jakie napotkałyby granulki podczas wejścia w atmosferę. Z eksperymentów wynika, że rozbłyski byłyby widoczne pomimo zanieczyszczenia świetlnego na tokijskim niebie.

„Nasze spadające gwiazdy podróżują wolniej i dłużej niż naturalne meteory na niebie” – twierdzą przedstawiciele firmy.

Z niecierpliwością będę czekał na efekt końcowy, którym będzie pokaz około tysiąca meteorów o różnym kolorze spalających się w Ziemskiej atmosferze. To rzeczywiście może być absolutnie imponujące widowisko. Oby tylko nad Tokyo nie było w tym czasie chmur…

sciencealert.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *