Sztuczne słońce do… produkcji wodoru

Skonstruowane w Niemieckim Centrum Kosmicznym (DLR) sztuczne słońce ma pomóc w opracowaniu taniej i wydajnej metody wytwarzania wodoru – ekopaliwa przyszłości.

Uruchomiona w Jülich, niewielkim miasteczku w pobliżu Kolonii, instalacja „Synlight” składa się ze 149 ksenonowych reflektorów i może generować temperatury nawet do 3,5 tys. stopni Celsjusza. Reflektory emitują skupione w jednym punkcie światło o mocy 320 kW, w natężeniu aż 10 tysięcy razy mocniejszym od naturalnego światła słonecznego docierającego na Ziemię. Zadaniem „Synlight” jest podgrzać zbiornik z wodą, w celu wytworzenia pary wodnej i uzyskania z niej wodoru.

To właśnie wodór jest w centrum zainteresowań niemieckich naukowców. Pierwiastek ten w stosunkowo najprostszy sposób można uzyskać podgrzewając cząsteczki wody, które w efekcie rozbijane są na wodór i tlen. Niestety, ów proces jest bardzo energochłonny i drogi. Najbardziej ekologiczne wydaje się wykorzystanie w tym celu energii słonecznej. Testy „Synlight” mają więc zbadać możliwości zbudowania urządzenia, które w tani i szybki sposób wytwarzałoby ogromne ilości wodoru. Jest on coraz częściej uważany za paliwo przyszłości, ponieważ spalając się nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla. Wykorzystujące wodór ogniwa paliwowe mogłyby na przykład z powodzeniem zostać wykorzystane w przemyśle lotniczym, kosmicznym, a przede wszystkim motoryzacyjnym. Zanim jednak do tego dojdzie, naukowcy muszą pokonać wiele trudności. Niestety „Synlight” zużywa obecnie zdecydowanie za dużo energii – 4 godziny działania pochłaniają tyle samo elektryczności, co czteroosobowa rodzina w rok.

Budowa sztucznego słońca kosztowała łącznie 3,5 miliona euro.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *