Sztuczne oko już w zasięgu ręki

Doktorantka z Uniwersytetu Oxforda – Vanessa Restrepo-Schild stworzyła w laboratorium pierwszą na świecie syntetyczną siatkówkę, która niemal idealnie naśladuje naturalny narząd.

Znajdująca się na dnie oka siatkówka jest jego najważniejszą częścią. Właśnie tam znajdują się białka przechwytujące światło i przetwarzające je na sygnały elektryczne, które wysyłane są następnie do mózgu. Pełni ona rolę matrycy w naszym naturalnym „aparacie fotograficznym”.

Syntetyczna siatkówka składa się z hydrożelu i białek błony komórkowej. Poszczególne jej komórki zachowują się jak piksele przetwarzając światło na obraz w odcieniach szarości, generując odpowiednie sygnały elektryczne, które mogą zostać przesłane do mózgu w celu przetworzenia. Nowa sztuczna siatkówka stworzona jest w całości z w pełni naturalnych, biozgodnych elementów, a przy tym nie zawierają żadnych obcych elementów biologicznych. Dzięki temu są one neutralne dla naszego organizmu, który również nie powinien ich odrzucać. Wynalazek został przetestowany w laboratorium, a kolejnym krokiem będzie stworzenie w pełni sprawnego implantu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *