Sztuczna skóra przesyłająca dotyk wprost do mózgu

Zhenan Bao – profesor chemii na Uniwersytecie Stanforda – dokonał sporego przełomu. Udało mu się stworzyć w laboratorium sztuczną skórę, która nie tylko wykrywa dotyk, ale także potrafi go przesłać bezpośrednio do #mózg’u.

Sztuczna skóra przesyłająca dotyk wprost do mózgu
Sztuczna skóra przesyłająca dotyk wprost do mózgu

#Skóra jest elastyczna i wykrywa siłę z jaką ją naciskamy, a jej stworzenie zajęło zespołowi profesora #ZhenanBao ponad dekadę. Ale to nie koniec pracy, bo finalnie ma ona także się sama leczyć, sygnalizować ból i wykrywać zmiany temperatury otoczenia.

Została ona stworzona z dwóch warstw #plastik’u, przy czym górna, wypełniona węglowymi nanorurkami, pełni rolę #sensor’a, a dolna, wypełniona elektroniką, transmitera sygnału – w formie światła przekazuje ona sygnał prosto do neuronów – technika ta to #optogenetyka.

Optogenetyka
Optogenetyka

Na razie skóra nie została przetestowana na ludziach, lecz na specjalnym systemie optogenetycznym, a więc przed naukowcami jeszcze sporo pracy. Niemniej w przyszłości, dzięki takim właśnie rozwiązaniom, sterowane myślami protezy (a takie już również powstają) będą mogły dostarczać sygnał zwrotny, niemal tak naturalny jak z prawdziwej, biologicznej kończyny.

#proteza #nauka geekweek.pl phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *