Sztuczna skóra leciutka jak piórko

Japończycy z Uniwersytetu Tokijskiego zaprezentowali prototyp ultra lekkiej, sztucznej skóry, zdolnej do monitorowania temperatury poszczególnych części organizmu oraz komunikacji przez dotyk.

Japońska sztuczna skóra jest tak cienka i lekka, że nie sposób jej poczuć, nawet mając ją przyklejoną do podniebienia w ustach. Materiał, z którego została skonstruowana jest bardzo elastyczny, więc można go dowolnie zginać i rozciągać. Kompletnie przy tym nie blokuje ruchów. Ponadto jest przystosowany do pracy w temperaturach dochodzących do 160 stopni Celsjusza oraz bardzo zawilgoconych miejscach. E-skóra wykonana jest z polinaftalenu etylenu, na której rozmieszczono organiczne tranzystory, a na jej powierzchni warstwę polimeru z czujnikami dotyku. Są one w stanie rejestrować każdy dotyk i dzięki temu przesłać informację np. do komputera, który może następnie przełożyć je na odpowiednie komendy.

Nowy materiał może być także z powodzeniem stosowany jako kolejny zmysł w ultranowoczesnych humanoidach. Japońscy naukowcy cieszą się, bo możliwości zastosowania ich wynalazku wydają się wręcz nieograniczone.

fox6now.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *