Sztuczna inteligencja stanie się Twoim przyjacielem

Widziałeś film pt. „Her” (Ona)? Jeśli nie – polecam. Szefowie popularnej aplikacji Foursquare pragną stworzyć sztuczną inteligencję na wzór filmu „Her”, czyli prawdziwego przyjaciela, z którym będziesz mógł odbywać inteligentne rozmowy i wspólnie odkrywać na nowo świat.

Sztuczna inteligencja stanie się Twoim przyjacielem

Prace nad sztuczną inteligencją trwają od lat. Sieci neuronowe już dysponują niesamowitymi możliwościami, jednak upłynie jeszcze sporo czasu, nim będziemy mogli obcować z AI w identyczny sposób, jak z żywymi ludźmi.

„Wyobraź sobie przyjaciela, który kroczy obok Ciebie. Czy jesteśmy w stanie stworzyć osobowość, która mogłaby rozmawiać z Nami w ten sposób, jak ten przyjaciel? Ta technologia nie pojawi się za 30 lat. Będziemy pracowali nad nią już za rok. Chciałbym stworzyć taką Scarlett Johansson, która szepcze Ci do ucha, ale mówi tylko o najbliższej okolicy i odkrywaniu tej okolicy. Chcę odtworzyć doświadczenie przemierzania miasta wraz z przyjacielem, który zna każdy zakamarek konkretnego miasta, chcę to zrobić dla milionów ludzi” – powiedzieli Dennis Crowley i Jeff Gluec z Foursquare.

Szefowie jednej z najpopularniejszych aplikacji służącej do wyszukiwania ciekawych miejsc, odkrywania ich magii i korzystania z istniejących tam restauracji, barów czy knajpek, chcą sprawić Ci przyjaciela, dzięki któremu będziesz mógł lepiej zorganizować swoje życie. Brzmi to cudownie i na pewno takie smartfonowe AI zdobędzie rzesze fanów, przynajmniej w Azji, gdzie młodzi są niesamowicie zapracowani i samotni, a świat elektronicznych gadżetów wypełnia olbrzymią pustkę w ich sercu.

Tylko czy aby na pewno? Czy na naszych oczach nie odbywa się stopniowe odczłowieczanie człowieka? Okaże się to już niebawem.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *