Sztuczna inteligencja obecnie jest na poziomie 4-letniego dziecka

Sztucznej Inteligencji wciąż daleko do dorosłego człowieka w rozumowaniu. Niemniej jednak dokonuje się postępów metodą małych kroków. Zaawansowane #oprogramowanie zostało poddane testowi #IQ, które jest normalnie rozwiązywane przez #dzieci w wieku przedszkolnym.

Sztuczna inteligencja obecnie jest na poziomie 4-letniego dziecka
Sztuczna inteligencja obecnie jest na poziomie 4-letniego dziecka

Pracą zajął się zespół, składający się z uczonych z University of Illinois w Chicago oraz węgierskich badaczy. #SztucznaInteligencja uzyskała wynik przeciętny dla 4-letniego dziecka, ale wypadła znacznie gorzej w porównaniu do 7-latka.

Jak się okazało, oprogramowanie miało problemy z przetwarzaniem języka naturalnego. Jednym z przykładów jaki został wymieniony, to słowo „saw”, które w języku angielskim ma dwa znaczenia – „piła” jako rzeczownik, oraz „widzieć” w czasie przeszłym. W przypadku prostego pytania: „Do czego służy piła?” system przetłumaczył wspomniane słowo jako „widzieć”, dlatego odpowiedź kompletnie straciła sens.

#Naukowcy twierdzą, że jeśli uda się poprawić przetwarzanie języka naturalnego to Sztuczna Inteligencja będzie osiągać w takich testach znacznie lepsze wyniki. Przypomnijmy, że jeszcze 2 lata temu, gdy testowano najbardziej zaawansowany system #SI jak na tamte czasy – okazało się, że oprogramowanie było porównywalne do 4-letniego dziecka pod względem umiejętności werbalnych, lecz w przypadku zdrowego rozsądku było na poziomie noworodka.

#nauka #inteligencja zmianynaziemi.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *