Sztuczna inteligencja lepsza od człowieka

Rekord człowieka w grze Pac-Man wynosi około 260 tysięcy punktów. Sztuczna inteligencja opracowana przez badaczy z kupionej przez Microsoft firmy Maluuba była w stanie nauczyć się gry tak, że osiągnęła wynik 999.990 punktów.

Nowe AI wykorzystuje do nauki architekturę HRA – Hybrid Reward Architecture – w której 150 osobno działających agentów skupia się na poszczególnych zadaniach składających się na grę (czyli osobno na znajdowaniu kulek, unikaniu przeciwników etc.) próbując osiągnąć w nich mistrzostwo. Następnie wszystkie te umiejętności łączone są w czasie rzeczywistym w celu wspólnego osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

Tak wysoki wynik osiągnięty w Pac-Man jest imponujący, bo właśnie ta gra od lat uznawana jest za jedną z najtrudniejszych do opanowania przez AI. Imponujący jest on także przez metodę, z której skorzystano – metodę, która naśladuje niejako działanie ludzkiego mózgu.

Cóż, kolejny krok naprzód dla komputerów, a pocieszeniem może być jedynie to, że w bardziej popularnej, automatowej (w sensie na automaty arcade) wersji tej gry człowiek osiągnął wynik ponad 900 tysięcy, więc nie jest tak drastycznie gorszy od maszyny…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *