Sztuczna inteligencja lepsza od człowieka

Rekord człowieka w grze Pac-Man wynosi około 260 tysięcy punktów. Sztuczna inteligencja opracowana przez badaczy z kupionej przez Microsoft firmy Maluuba była w stanie nauczyć się gry tak, że osiągnęła wynik 999.990 punktów.

Nowe AI wykorzystuje do nauki architekturę HRA – Hybrid Reward Architecture – w której 150 osobno działających agentów skupia się na poszczególnych zadaniach składających się na grę (czyli osobno na znajdowaniu kulek, unikaniu przeciwników etc.) próbując osiągnąć w nich mistrzostwo. Następnie wszystkie te umiejętności łączone są w czasie rzeczywistym w celu wspólnego osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

Tak wysoki wynik osiągnięty w Pac-Man jest imponujący, bo właśnie ta gra od lat uznawana jest za jedną z najtrudniejszych do opanowania przez AI. Imponujący jest on także przez metodę, z której skorzystano – metodę, która naśladuje niejako działanie ludzkiego mózgu.

Cóż, kolejny krok naprzód dla komputerów, a pocieszeniem może być jedynie to, że w bardziej popularnej, automatowej (w sensie na automaty arcade) wersji tej gry człowiek osiągnął wynik ponad 900 tysięcy, więc nie jest tak drastycznie gorszy od maszyny…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *