System nawigacyjny oparty o pulsary

Gdy przeczytałem tego niusa – nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że mamy oto powrót do źródeł, bo czyż antyczni #żeglarz’e nie używali gwiazd do nawigacji i określenia położenia statku? I oto powstaje nowy system nawigacyjny opierający się na położeniu pulsarów na nocnym niebie. Poczułem ducha romantyzmu w nowoczesnej technologii.

System nawigacyjny oparty o pulsary
System nawigacyjny oparty o pulsary

#Pulsar to specyficzna #gwiazda neutronowa. Wyróżnia się tym wśród innych gwiazd, że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego. I właśnie te krótkie i nieprzerwanie trwające #impulsy chcą wykorzystać #naukowcy z Niederlande Aerospace Laboratory ( #NRL) do stworzenia najnowocześniejszej nawigacji.

Cechą charakterystyczną pulsarów jest to, że wysyłane przez nie impulsy elektromagnetyczne posiadają unikalną i wyjątkowo precyzyjną częstotliwość. #Nawigacja za pomocą pulsarów wyglądałaby podobnie do obecnej – z wykorzystaniem #GPS. Aby skorzystać z systemu nawigacji opartego o pulsary nie trzeba tworzyć nowej infrastruktury naziemnej. Kolejną, niewątpliwą zaletą wykorzystania pulsarów w nawigacji jest ich nietykalność – pulsarów nie da się zakłócić, ani strącić – satelity tak.

Mamy więc do czynienia z powrotem do źródeł nawigacji. Antyczni żeglarze uważnie obserwowali nocne niebo i na podstawie położenia gwiazd określali pozycję swojego statku. Teraz, w dzień i w nocy będą to robić za nas zaawansowane komputery.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *