Symulacja misji na Marsa

NASA przygotowuje się na całego do pierwszego załogowego lotu na Marsa. W ramach projektu HI-SEAS, naukowcy sprawdzili, jak przyszli kolonizatorzy Marsa poradzą sobie z zaplanowanymi dla nich zadaniami.

Symulacja misji na Marsa
Symulacja misji na Marsa

W czerwcu do specjalnej kapsuły, ulokowanej na zboczach wulkanu Manua Loa na Hawajach, wyszło sześciu astronautów. NASA oznajmiła, że badania przebiegły pomyślnie.

Ostatnio rozpoczął się kolejny test, który teraz może potrwać od roku do trzech lat. Śmiałkowie, wśród których znalazł się francuski astrobiolog, niemiecki fizyk, architekt, doktor, dziennikarz oraz geolog, zamieszkali w kapsule, która ma niecałe 11 metrów szerokości oraz ponad 6 metrów wysokości.

Jeśli zapragną oni wyjść na zewnątrz, to będą musieli założyć specjalne skafandry, gdyż ich życie ma jak najbardziej przypominać te z powierzchni Marsa. Skafandry mają zainstalowane czujniki, których zadaniem jest ocena kondycji fizycznej przyszłych kolonizatorów Marsa.

Jadłospis nie jest zbyt wyszukany, gdyż będą musieli oni zadowolić się bardzo prostą żywnością, jak tuńczyk w puszce czy ser w proszku.

Pierwszy lot na Marsa zaplanowany jest na 2025 rok, lecz już teraz istnieje potrzeba zrozumienia wszystkich aspektów interakcji astronautów z resztą grupy w warunkach totalnej izolacji.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *