Supernowe wpłynęły na ewolucję

Najbliższe Ziemi supernowe mogły wpłynąć na ewolucję człowieka. Supernowa odległa od Ziemi o 325 lat świetlnych spowodowała powstanie na naszej planecie radioaktywnej warstwy. W skałach położonych w oceanicznych głębinach odkryto umiarkowanie radioaktywne żelazo-60.

Supernowe wpłynęły na ewolucję
Supernowe wpłynęły na ewolucję

Podczas eksplozji supernowych powstają olbrzymie ilości żelaza-60. Naturalne źródła zapewniają go wiele razy mniej. Eksplozja supernowej w odległości 30-45 lat świetlnych od Ziemi miałaby katastrofalne skutki dla życia. Taka eksplozja mogłaby spowodować nawet unicestwienie wszelkiego życia na Ziemi.

Astronomowie przyjrzeli się Bąblowi Lokalnemu, w którym się znajdujemy. To obszar przestrzeni kosmicznej o małej gęstości materii międzygwiezdnej. Naukowcy skupili się na badaniu żelaza-60, o którym wiadomo, że pochodzi sprzed 2,2 miliona lat. Wykorzystali superkomputer do uruchomienia modelu prawdopodobnej masy umierającej gwiazdy oraz trajektorii wyemitowanego radioaktywnego materiału i stwierdzili, że prawdopodobnym źródłem powstania pierwiastka są dwie supernowe znajdujące się odległości 290-325 lat świetlnych od Ziemi.

Bliższa supernowa powstała z gwiazdy o masie ponad 9 razy większej od Słońca, a do eksplozji doszło 2,3 miliona lat temu. Druga z gwiazd miała masę blisko 9 mas Słońca i wybuchła 1,5 miliona lat temu.

scientificamerican.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *