Stop wytrzymalszy od stali i lżejszy od tytanu

Naukowcy z koreańskiego uniwersytetu nauki i technologii Graduate Institute of Ferrous Technology (GIFT), łącząc ze sobą stopy metali w nanoskali, opracowali zupełnie nowy stop charakteryzujący się niezwykłymi właściwościami. Stworzony przez nich metal jest wytrzymalszy od stali, a równocześnie lżejszy od tytanu.

Stop wytrzymalszy od stali i lżejszy od tytanu
Stop wytrzymalszy od stali i lżejszy od tytanu

Naukowcy z Korei Południowej eksperymentując z amalgamatem stali, aluminium, węgla, manganu oraz niklu, opracowali nowy stop, który jest znacznie wytrzymalszy od stali, a przy tym lżejszy od tytanu. Ich osiągnięcie pozwoli budować wytrzymalsze konstrukcje, przy równoczesnym obniżeniu ich kosztów.

Próby stworzenia lżejszej stali prowadzone są od lat, a wcześniej skupiały się na mieszaniu jej z aluminium w różnych proporcjach, by w ten sposób obniżyć gęstość stali, a przez to również jej masę. Niestety obniżało to również wytrzymałość materiału, czyniąc go podatnym na pęknięcia.

Naukowcy z GIFT podeszli jednak nieco inaczej do tego problemu i zdecydowali się na równomierne rozłożenie nanometrowej grubości powłoki z międzymetalicznych związków B2 wokół ziaren stali. Wprawdzie wcześniej próbowano już tej metody, lecz została porzucona, gdyż związki B2 były szkodliwe dla całej struktury. Tym razem naukowcy postanowili dodać jeszcze nikiel, co pozwoliło zwiększyć ciągliwość stali stopowej. W efekcie tej zmiany powstał stop o dużej wytrzymałości oraz stosunkowo niskiej masie.

Oczywiście badania są na razie na bardzo wczesnym etapie, a więc droga od wynalazku do gotowego produktu wciąż jest bardzo daleka, gdyż materiał wymaga jeszcze wielu badań i testów. Otwiera to jednak zupełnie nowe możliwości i z pewnością szybko pojawi się wiele pomysłów na wykorzystanie nowego stopu.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *