Specyficzne stany skupienia wody

Woda to najważniejszy dla nas i praktycznie całego ziemskiego życia związek chemiczny i choćby z tego względu powinniśmy znać go już bardzo dobrze, ale nie przestaje on nas zaskakiwać. Teraz grupa chemików z Uniwersytetu w Sztokholmie odkryła, że woda ma dwa stany ciekłe.

Odkrycie naukowców jest zaskakujące, bo przy użyciu nowoczesnego, bardzo dokładnego obrazowania rentgenowskiego ustalili oni, że woda nie jest jedną cieczą, lecz w zasadzie dwoma – o niskiej i wysokiej gęstości, między którymi zachodzą cały czas fluktuacje.

Do badań tych naukowców skłonił fakt, że woda w stanie zamrożonym – amorficznego lodu (czyli nie takiego w kostkach, lecz bezpostaciowego, który się nie skrystalizował) – występuje w stanach o niskiej i wysokiej gęstości.

Na ślad nowego stanu trafiono właśnie podczas przyglądania się zmianom fazowym wody z amorficznego lodu do cieczy o wysokiej lepkości i jeszcze dalej, w kolejną, jeszcze bardziej lepką ciecz. Oglądając to wszystko pod bardzo precyzyjną kamerą rentgenowską chemicy byli w stanie dostrzec jak zachowują się cząsteczki wody i na podstawie tego ustalili, że ma ona dwa różne ciekłe stany. Jak określają to autorzy badania, nie jest ona jedną cieczą, lecz raczej dwiema, które są ze sobą w skomplikowanej relacji.

Oczywiście wynik tych badań trzeba będzie potwierdzić, ale świat nauki nie jest aż tak zdumiony – woda bowiem od zawsze nas zadziwiała, do tej pory udało się odkryć 70 jej właściwości, które są zupełnie unikalne w świecie przyrody. A odkrycie jej sekretów zbliży nas być może do odkrycia tej największej tajemnicy – życia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *