Specjalistyczny dron zbada lodowy świat Tytana

#Tytan – największy z #księżyc’ów #Saturn’a, jest jednym z najbardziej ekscytujących obiektów w Układzie Słonecznym. #Naukowcy z #NASA chcą wysłać #dron’a na ten intrygujący obiekt.

Specjalistyczny dron zbada lodowy świat Tytana
Specjalistyczny dron zbada lodowy świat Tytana

Informacje, jakie dostarczył o jego atmosferze i powierzchni próbnik Huygens oraz sonda Cassini, napawają ogromnym optymizmem, jeśli chodzi o możliwość istnienia i rozwijania się tam prostych form życia. Tytan jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który może poszczycić się niezwykle gęstą atmosferą i tym samym występującymi tam ciekawymi zjawiskami atmosferycznymi.

Naukowcy z NASA chcą wysłać drona na ten intrygujący obiekt, który, według ich obliczeń, byłby najlepszym z istniejących rozwiązań, mogących dostarczyć dużą ilość cennych informacji, przy małych kosztach misji.

Zadaniem ekspertów byłby to statek matka i dron śmigłowy, tylko taki bowiem jest w stanie swobodnie przemieszczać się po księżycu, pobierać i następnie analizować próbki.

Jako bazę naukowcy chcą wykorzystać urządzenie Parrot AR Drone, jednak poważnie go zmodyfikują, by mógł on poradzić sobie w tak niegościnnym miejscu (obfitującym w etan i metan) jakim jest największy z księżyców Saturna.

#Huygens #Cassini #życie #atmosfera #nasa geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *