SpaceX rozpoczyna testy satelitów dostarczających internet

Firma SpaceX, należąca do Elona Muska, planuje wystrzelić na orbitę, bagatela, 4000 satelitów, które dostarczałyby na powierzchnię Ziemi internet o wyjątkowo wysokich prędkościach transferu. Sam Elon Musk powiedział, że to ambitny plan na miarę „stworzenia na nowo internetu w kosmosie”.

SpaceX rozpoczyna testy satelitów dostarczających internet
SpaceX rozpoczyna testy satelitów dostarczających internet

Odpowiedni dokument trafił do Federalnej Komisji Łączności (FCC) już w poprzednim miesiącu. Jego złożenie było wymagane do tego, aby SpaceX mógł rozpocząć procedurę testową. Ruszy ona na pełną skalę już na początku przyszłego roku, choć już teraz trwają pierwsze prace nad ambitnym projektem. SpaceX jako dostawca internetu ma rywalizować ze światowymi potentatami, takimi jak AT&T oraz Comcast już w roku 2020.

Pomysł tego typu nie jest nowy, gdyż podobne plany miało do tej pory wielu gigantów rynku telekomunikacyjnego. Żaden z nich jednak nie podjął do tej pory konkretnych działań. Przedsiębiorstwo Elona Muska ma więc szansę być pierwsze, zwłaszcza, że z wyścigu zrezygnował Facebook, którego kierownictwo odwołało projekt ze względu na wysokie koszty, sięgające… miliarda dolarów. Elona Muska koszty jednak nie przerażają.

Wizjoner wierzy, że przezwyciężył już wiele przeciwności, które stanęły na drodze konkurencji i spowodowały ich wycofanie się z wyścigu. Elon Musk zamiast jednego satelity planuje umieścić na orbicie tysiące mniejszych, które nie tylko będą działać efektywniej, ale będą także tańsze w eksploatacji. Dodatkowo, taka ilość satelitów zapewni łączność z siecią niemal w każdym zakątku Błękitnej Planety.

Tak naprawdę jedynym liczącym się w stawce rywalem dla SpaceX jest w tym momencie sieć Virgin, która połączyła swe siły z przedsiębiorstwem OneWeb, wspieranym przez Qualcomma i kierowanym przez Grega Wylera, znanego z Google.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *