Sonda Philae obudziła się ze snu

Po kilku miesiącach ciszy sonda Philae, która wylądowała na komecie, niespodziewanie obudziła się ze snu. Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformowali, że udało im się odebrać nowe, przesłane przez nią sygnały, które są obecnie przetwarzane i analizowane.

Sonda Philae obudziła się ze snu
Sonda Philae obudziła się ze snu

Sonda na powierzchni komety znajduje się od listopada ubiegłego roku. Jednak, w dość krótkim czasie po lądowaniu naukowcy stracili z nią łączność. Prawdopodobnie znalazła się w cieniu góry, przez co nie docierała do niej odpowiednia ilość energii słonecznej. To z kolei spowodowało rozładowanie akumulatorów, przez co sonda zapadła w „sen” i do tej pory nie dawała o sobie znać.

Philae jest częścią pionierskiej misji Rosetta. Taką nazwę nosi większa sonda, krążąca wokół komety. Celem misji jest dokładne zbadanie tego ciała niebieskiego, dzięki czemu naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o początkach Układu Słonecznego.

Sonda Philae została usadowiona na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko 12 listopada. Misja Rosetta, najbardziej ambitny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej, została rozpoczęta w 2004 roku. Uzyskane z badania komety dane mają posłużyć do zbadania ewolucji systemu słonecznego i okoliczności pojawienia się wody na Ziemi. W organizacji misji uczestniczy 50 podmiotów z 14 państw Europy i Stanów Zjednoczonych, w tym z Polski.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *