Sonda New Horizons podąża teraz ku planetoidzie 2014 MU69

14-go lipca br. #sonda #NewHorizons przeleciała w pobliżu #Pluton’a. Był to pierwszy przelot obok tego obiektu i symboliczny koniec pierwszej fazy eksploracji Układu Słonecznego. Oczom naukowców ukazał się niespodziewany widok: ślady ciągłej aktywności i w wielu miejscach młoda (w geologicznym sensie) powierzchnia Plutona.

Sonda New Horizons podąża teraz ku planetoidzie 2014 MU69
Sonda New Horizons podąża teraz ku planetoidzie 2014 MU69

W ciągu kilku dni od przelotu sonda przesłała niewielką ilość danych, szacowaną na około 5% całości. Od września przez kolejne kilka lub nawet kilkanaście miesięcy sonda New Horizons będzie przesyłać resztę danych na Ziemię. Zanim jednak to nastąpi, naukowcy tej misji będą musieli dokonać trudnego wyboru: obok którego obiektu przeleci sonda za kilka lat.

W ciągu kilku lat przez przelotem sondy New Horizons obok Plutona trwały intensywne poszukiwania kolejnych celów. Odnaleziono jedynie trzy obiekty, oznaczone PT1, PT2 i PT3 (Potential Target – potencjalny cel). Pod koniec sierpnia #NASA oficjalnie zadecydowała: New Horizons poleci ku PT1, którego oficjalne oznaczenie to 2014 MU69. Zaplanowano, że sonda wykona serię korekt trajektorii w późnym październiku i wczesnym listopadzie tego roku. Po udanych manewrach przelot nastąpiłby 1 stycznia 2019.

Nowa trajektoria sondy New Horizons
Nowa trajektoria sondy New Horizons

Ostatecznie zaplanowano cztery odpalenia silniczków sondy New Horizons. Pierwszy z nich nastąpił 22 października, drugi 25 października, trzeci 28 października, a czwarty i ostatni 4 listopada.

Kolejne manewry są możliwe w latach 2016 – 2018. Te korekty trajektorii będą miały związek z lepiej poznaną orbitą 2014 MU69 oraz ustaleniem warunku przelotu sondy New Horizons obok planetoidy. Będą to jednak znacznie mniejsze manewry w porównaniu z tymi czterema, które nastąpiły pod koniec października i na początku listopada.

Ziemskie sondy NASA
Ziemskie sondy NASA

W ciągu mniej niż czterech miesięcy sonda New Horizons oddaliła się od Plutona o ponad 125 milionów kilometrów. Jest to dystans o 25 milionów kilometrów mniejszy od średniej odległości Ziemi od Słońca. Jednocześnie sonda New Horizons przesyła dane z przelotu, które coraz bardziej zadziwiają naukowców.

#Planetoida 2014 MU69 zostanie osiągnięta przez sondę za około 1,45 miliarda kilometrów…

#kosmos kosmonauta.net

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *