Smog sprzyja otyłości

Naukowcy zajęli się problemem smogu. W wyniku ich badań okazało się, że szczury oddychające powietrzem pełnym smogu przybrały na wadze i miały problemy z układem krążenia, układem oddechowym oraz nieprawidłowo działały u nich funkcje metaboliczne.

Smog sprzyja otyłości
Smog sprzyja otyłości

Naukowcy umieścili szczury i ich młode w pomieszczeniach pełnych zanieczyszczonego powietrza z Pekinu. Po zaledwie 19 dniach płuca i wątroby ciężarnych szczurów wystawionych na smog były cięższe i występowało w nich więcej ognisk zapalnych. Podobny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie stwierdzono u młodych szczurów, które przebywały w komorach razem z matkami.

Naukowcy stwierdzili, że im dłuższe wystawienie na działanie zanieczyszczonego powietrza, tym większy negatywny wpływ na zdrowie. Po ośmiotygodniowej ekspozycji do licznych problemów doszła dodatkowo zwiększona masa ciała. Szczury poddane działaniu smogu były o kilkanaście procent cięższe niż szczury przebywające w tym czasie w komorach z czystym powietrzem.

Profesor Junfeng Zhang wywnioskował, że zanieczyszczone powietrze doprowadziło do pojawienia się stanów zapalnych, a chroniczny stan zapalny jest jedną z przyczyn otyłości.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *