Słońce z bardzo bliska

#Słońce bez przerwy obserwowane jest przez sondy kosmiczne, wiele rozsianych po całym świecie ośrodków badawczych oraz rzesze pasjonatów astronomii.

Słońce z bardzo bliska

Na Słońcu w każdej sekundzie dochodzi o wyrzutów plazmy, które wijąc się po liniach silnego pola magnetycznego, potrafią czasem przybrać bardzo interesujące kształty, co nie umyka uwadze obserwatorów.

#Sonda kosmiczna Solar Dynamics Observatory (#SDO) niedawno obchodziła 5. rocznicę swojej działalności. Jest co świętować, ponieważ to właśnie dzięki tej sondzie możemy codziennie śledzić aktywność słoneczną w najmniejszych detalach i jednocześnie zawczasu się na jej skutki przygotowywać.

#NASA opublikowała rewelacyjny film poklatkowy, na którym możesz zobaczyć „tańczące” #protuberancje, czyli wyrzuty gęstej plazmy słonecznej. Zjawisko to odbywa się bezustannie, a za wszystko odpowiedzialne są ciągle zmieniające się pole magnetyczne naszej dziennej gwiazdy.

NASA opublikowała rewelacyjny film poklatkowy, na którym możesz zobaczyć protuberancje, czyli wyrzuty gęstej plazmy słonecznej
NASA opublikowała rewelacyjny film poklatkowy, na którym możesz zobaczyć protuberancje, czyli wyrzuty gęstej plazmy słonecznej

Gdy dojdzie do wyrzutu materii, a łuk pola magnetycznego będzie słaby, wówczas naładowane cząstki mogą wydostać się w otwartą przestrzeń kosmiczną i dotrzeć do naszej planety. Jeśli cząstek wiatru słonecznego będzie dużo, może dojść do wystąpienia silnej burzy geomagnetycznej w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. Jej efektem jest pojawienie się przepięknych zórz polarnych, nawet na niskich szerokościach geograficznych, czyli także na terytorium np. Polski.

Tymczasem rozsiądź się wygodnie przed ekranem swojego komputera i podziwiaj naszego gigantycznego dawcę życiodajnych promieni na filmie w jakości 4K.

#gwiazda #kosmos geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *