Siedemnaście ciekawostek na temat Marsa

#Mars to czwarta według oddalenia od Słońca #planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Poznaj 17 faktów na temat Marsa, o których mogłeś nie wiedzieć…

Mars - bóg wojny
Mars – bóg wojny
 1. W antycznej Grecji wierzono, że Ziemia jest centrum wszechświata, a Mars jest jedną z pięciu gwiazd, które obracają się wokół niej.
 2. W antycznym Egipcie z kolei nazywali go Har Decher co po prostu znaczyło „Czerwony” – jest to jedna z najstarszych zarejestrowanych nazw jakie nadaliśmy tej planecie.
 3. Babilończycy nazywali z kolei Marsa Nergalem co oznaczało „Gwiazdę śmierci”. Brało się to stąd, że wiele z antycznych kultur wierzyło, iż powierzchnia tej planety swój czerwony kolor bierze od krwi, która ją pokrywa.
 4. Miesiąc marzec swoją współczesną nazwę w większości języków europejskich zawdzięcza właśnie Marsowi, a dokładniej rzymskiemu Martiusowi („miesiąc Marsa”). Co ciekawe, po staropolsku marzec nazywał się zupełnie inaczej – brzezień.
 5. Słynny #Galileusz był pierwszą osobą, która obserwowała Marsa przez teleskop – miało to miejsce w roku 1609.
 6. Tak naprawdę Mars swój czerwony kolor zawdzięcza tlenkom żelaza, czyli po prostu rdzy. Tamtejsze bogate w ten metal skały po prostu zardzewiały z wierzchu, zwietrzały, a wszystko pokryła warstwa rdzawego pyłu. Pod spodem jest jednak bardziej swojsko – szaro.
 7. Mars i Ziemia poruszają się na osobnych orbitach i obiegają Słońce z różną prędkością (co przydało się Kopernikowi do dowiedzenia, że Ziemia krąży wokół Słońca – Mars bowiem porusza się na nieboskłonie niejako do tyłu), wobec czego dystans pomiędzy obydwoma planetami się waha od od około 56 do 100 milionów kilometrów. Ostatnio do zbliżenia doszło w 2003 roku, gdy odległość ta wynosiła 56 milionów kilometrów, do kolejnego dojdzie 27 lipca 2018 roku.
 8. Marsa w przeszłości otaczała #atmosfera – to pewne. I niemal pewnym jest, że po prostu przez brak pola magnetycznego (znikło ono około 4 miliardów lat temu, gdy prawdopodobnie jądro planety się zestaliło) atmosfera z czasem została, cząsteczka po cząsteczce, „porwana” przez wiatr słoneczny.
 9. Na Marsie #grawitacja wynosi zaledwie 38% ziemskiego, co oznacza, że ziemski kilogram tam „waży” 380 gramów.
 10. Dzięki mniejszej grawitacji na planecie tej mogły powstać dużo wyższe góry i głębsze doliny niż na Ziemi – #OlympusMons, będący najwyższym znanym #wulkan’em w Układzie Słonecznym ma wysokość 25 kilometrów, natomiast kanion Valles Marineris osiąga głębokość nawet 7 kilometrów.
 11. Czerwona Planeta w całej krasie
  Czerwona Planeta w pełnej krasie
 12. Na Marsie znajduje się gigantyczny, największy w Układzie Słonecznym naturalny labirynt zwany #NoctisLabyrinthus (co oznacza „Labirynt nocy”). Jest to układ głębokich, przecinających się w wielu miejscach dolin.
 13. Na Marsie jest co prawda dużo zimniej niż na Ziemi (#temperatura minimalna wynosi tam -143 stopnie Celsjusza, średnia -63 C), ale doba trwa niemal tyle samo – 24 godziny i 37 minut. Do tego nachylenie tej planety względem Słońca jest niemal identyczne co oznacza, że pory roku są tam bardzo podobne do ziemskich, choć dwukrotnie dłuższe.
 14. Mars posiada dwa księżyce – #Fobos i #Deimos (z greckiego strach i trwoga), które według astronomów są po prostu planetoidami przechwyconymi przez grawitację Czerwonej planety dawno temu. Jednak nie oznacza to, że na zawsze – za około 30-50 milionów lat Fobos rozpadnie się (w takim przypadku Mars dorobi się małego pierścienia) albo rozbije o powierzchnię Marsa.
 15. Mars 2 (Марс 2) był pierwszym obiektem stworzonym ręką człowieka, który dotknął Marsa co miało miejsce w 1972 roku, ale dotknął on go dość gwałtownie – lądownik rozbił się tam w trakcie burzy piaskowej. Bardziej skuteczna próba lądowania miała miejsce w roku 1976 – a dokonały jej amerykańskie sondy #Viking 1 i 2, które dodatkowo przesłały na Ziemię pierwsze kolorowe zdjęcia tej planety.
 16. W ramach misji lądownika #Pathfinder, który wylądował na Marsie w 1997 roku miało miejsce inne historyczne wydarzenie – łazik Sojourner był pierwszym robotem badającym inną planetę.
 17. Większość pochodzących z Marsa meteorytów jakie udało nam się odnaleźć na Ziemi należy do grupy SNC. Jeden z kamieni, który nie należy do tej grupy – #meteoryt ALH 84001 zwiera ciekawe mineralne formacje, które niektórzy naukowcy uznają za skamieliny mikrobów co potwierdzać ma istnienie, przynajmniej w przeszłości, życia na Marsie.
 18. Najważniejsze są chyba jednak najnowsze odkrycia – najpierw łazik #Curiosity odnalazł ślady wskazujące na to, że niegdyś po Marsie płynęły rzeki, a później trafiono na dowody na istnienie dziś na Marsie wody w stanie płynnym. Oczywiście oznacza to, że może tam istnieć #życie, ale nie tylko – dzięki temu wszystkiemu Mars staje się coraz bardziej realnym celem dla załogowej ekspedycji i być może nawet kolonizacji. Trzymamy kciuki za to aby miało to miejsce jeszcze za naszego życia.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *