SETI poszuka obcych wokół czerwonych karłów

Czerwone karły stanowią większość gwiazd w Drodze Mlecznej. Są one znacznie starsze niż Słońce, więc na planetach wokół nich było więcej czasu na powstanie życia i cywilizacji. SETI zaczyna poszukiwania obcych w ich sąsiedztwie.

SETI poszuka obcych wokół czerwonych karłów
SETI poszuka obcych wokół czerwonych karłów

Instytut poszukiwania pozaziemskich cywilizacji – SETI – dotychczas nie znalazł obcej cywilizacji. Całkiem możliwe, że SETI szukało jej w złym miejscu. Dotychczas SETI kierowało radioteleskopy w kierunku gwiazd takich jak nasza. SETI zapowiedział, że rozszerzy zakres badanych obiektów o starsze – czerwone karły.

Seth Shostak – szef SETI – stwierdził, że czerwone karły stanowią prawdopodobnie 75% wszystkich gwiazd w Drodze Mlecznej. Fakt, że są znacznie starsze niż nasze Słońce oznacza więcej czasu na powstanie życia i cywilizacji.

Do badania czerwonych karłów, które ma zająć dwa lata – posłuży Allen Telescope Array znajdujący się w północnej części Kalifornii. Zbadane zostaną pasma pomiędzy 1, a 10 Ghz. Połowa z badanych pasm będzie związana z tzw. „częstotliwościami magicznymi” tzn. takimi, które można odnieść do podstawowych stałych matematycznych. To z nich najprawdopodobniej skorzystałaby obca cywilizacja pragnąca zwrócić na siebie uwagę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *