Senat USA zaakceptował możliwość wydobycia surowców w kosmosie

Senat #USA przegłosował projekt ustawy o nazwie Space Act of 2015. Ustawa ta umożliwia Amerykanom #wydobycie surowców znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.

Senat USA zaakceptował możliwość wydobycia surowców w kosmosie
Senat USA zaakceptował możliwość wydobycia surowców w kosmosie

Coraz więcej wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości w przestrzeni kosmicznej zaczną się rozgrywać prawdziwe gwiezdne wojny. #Kosmos jest pełen minerałów, które na Ziemi mogą być warte fortunę, choć ich wydobycie na chwilę obecną jest po prostu niemożliwe. Amerykański Senat przegłosował zdecydowaną większością ustawę, która umożliwia rodzimym firmom pozyskiwanie cennych materiałów z ciał niebieskich, takich jak choćby asteroidy. Cały proces miałby się odbywać oczywiście pod nadzorem odpowiednich organów rządu Stanów Zjednoczonych.

W poprawionej wersji ustawy podkreślono, że poprzez „surowce kosmiczne” rozumie się #surowce abiotyczne – w ten sposób wyłączono możliwość pozyskiwania jakichkolwiek form żywych. Jednak Międzynarodowe #Prawo Kosmiczne zabrania roszczenia sobie prawa własności do któregokolwiek z obiektów w przestrzeni kosmicznej. W teorii, prawo to nie zabrania jednak wprost pozyskiwania surowców, które nie muszą zostać uznane jako części składowe ciał niebieskich i to zdają się chcieć wykorzystać Amerykanie. Na wszelki wypadek projektodawcy ustawy zaznaczyli w niej, że: „Stany Zjednoczone nie będą rościły sobie wyłącznych praw, ani prawa własności do żadnego ciała niebieskiego”. Czy to wystarczy?

Kosmiczna kopalnia

Michael #Listner, prawnik i założyciel firmy Space Law and Policy Solutions, uważa, że skoro Stany Zjednoczone nie mogą rościć sobie prawa do własności żadnego ciała niebieskiego, analogicznie nie mogą domagać się możliwości pozyskania jego kawałka. Prawnik porównał asteroidę do kawałka ciasta, z którego ktoś postanawia oderwać dla siebie niewielki kawałek.

A Ty, co o tym sądzisz? Wydaje mi się, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat niezbędne będzie odświeżenie Prawa Kosmicznego, bo wkrótce najbardziej zajadłe spory pomiędzy największymi państwami tego świata mogą dotyczyć właśnie Kosmosu.

#kopalnia #minerał planetaryresources.com conowego.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *