Scott Kelly – „królik doświadczalny” NASA z kosmicznym rekordem

Amerykanin #ScottKelly pobił amerykański rekord Mike’a Fincke’a jeśli chodzi o czas spędzony w przestrzeni kosmicznej. Łącznie podczas czterech misji nabił on 383 dni.

Scott Kelly - "królik doświadczalny" NASA z kosmicznym rekordem
Scott Kelly – „królik doświadczalny” NASA z kosmicznym rekordem

Kelly na orbicie spędzi jeszcze trochę czasu, bo obecnie bierze on udział w eksperymencie, w ramach którego ma on przebywać na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (#ISS) okrągły rok – to właśnie na nim #NASA chce zbadać długoterminowe skutki przebywania w przestrzeni kosmicznej, zarówno jeśli chodzi o brak grawitacji, #promieniowanie, ale także o kwestie psychologiczne – długi okres odosobnienia, odłączenia od rodziny i stresu.

Do eksperymentu tego wybrano właśnie tego człowieka, ponieważ posiada on brata bliźniaka (który również jest czynnym astronautą) – Marka – który pozostał na Ziemi i będzie służył jako swoista grupa kontrolna.

Kelly, jeśli pomyślnie dotrwa do końca misji, na liczniku będzie miał 522 dni spędzone na orbicie, ale do światowego rekordu ustanowionego przez rosyjskiego kosmonautę Giennadija Padałkę będzie mu sporo brakowało – Rosjanin spędził bowiem w kosmosie aż 879 dni (w trakcie 5 misji).

#kosmos #badania #nauka #grawitacja #rekord geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *