Sąd przyznał szympansom zdolność prawną

Jeśli oglądałeś film „Człowiek przyszłości” to pamiętasz walkę robota o uznanie go za istotę ludzką. Okazuje się, że to wcale nie taka fikcja. Amerykański sąd nadał dwójce szympansów, na podstawie wniosku złożonego przez ich adwokatów, zdolność prawną, dzięki czemu będą one mogły dochodzić swoich praw za bezprawne pozbawienie wolności przez Uniwersytet Stony Brook.

Sąd przyznał szympansom zdolność prawną
Sąd przyznał szympansom zdolność prawną

Sędzia sądu najwyższego na Manhattanie – Barbarra Jaffe – przyznała małpom tę zdolność wydając im nakaz opuszczenia aresztu – dokument pozwalający więźniom walczyć przed sądem o sprawdzanie legalności przetrzymywania w zamknięciu – ten jednak może być przyznawany tylko ludziom, jednostkom posiadającym zdolność prawną. We wtorek poprawiła ona jednak swoje orzeczenie wykreślając z niego zdanie, z którego wynikało, że zwierzęta te otrzymały status osoby prawnej.

Przedstawiciele sądu, po wniesieniu poprawki ogłosili, że nie chciała ona przyznawać, że szympans jest osobą, ale dać im jedynie możliwość walki o swoje prawa – przed jakimkolwiek merytorycznym wypowiedzeniem się w sprawie chce ona wysłuchać dokładnie argumentów obu stron.

W dalszej części procesu prawnicy uniwersytetu będą chcieli udowodnić, że zwierzęta te nie są osobami, a przedstawiciele organizacji walczących o prawa tych zwierząt będą dowodzili, że jest wręcz przeciwnie i że są one przetrzymywane bezprawnie przez naukowców.

Organizacja NhRP stoi na stanowisku, że nie tylko człowiekowate, lecz także słonie, wieloryby i delfiny są jednostkami na tyle świadomymi, że powinno im przysługiwać prawo do wolności osobistej.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *