Rzucanie palenia wpływa na metabolizm mózgu

Rzucanie palenia jest niezwykle trudne i naukowcy cały czas poszukują rozwiązania tego poważnego problemu – a okazuje się, że skutki palenia w naszym organizmie są dużo większe niż wcześniej sądzono – odstawienie nikotyny poważnie wpływa na działanie mózgu znacznie utrudniając proces pozbywania się nałogu.

Rzucanie palenia wpływa na metabolizm mózgu
Rzucanie palenia wpływa na metabolizm mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego wykorzystali pozytonową tomografię emisyjną aby spojrzeć na to jakie zmiany pojawiają się w mózgu palaczy podczas odstawienia dymka. I okazało się, że rzucenie palenia powoduje, iż w trakcie okresu odstawienia aż o 17% w porównaniu do osób niepalących spadł przepływ krwi przez ten organ, a także tempo metabolizmu tlenu. Tuż po zapaleniu wskaźniki te wracały do normy.

Wskazuje to wyraźnie na kolejny czynnik utrudniający zerwanie z nałogiem – pierwsze dni po odstawieniu papierosów mogą być dla palaczy porównywalne ze stanem otępienia, który jest bardzo nieprzyjemny.

Dlatego lepsze wydaje się, chociażby z tego względu, stopniowe pozbywanie się nałogu – wtedy nieprzyjemny efekt powinien być dużo słabszy. W celu ustalenia właściwej terapii konieczne są jednak dalsze badania.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *