Rząd PiS zdecydował się nie dofinansowywać polskiej nauki

Rząd PiS woli dofinansowywać grubymi milionami złotych dzieciorobów w ramach programu 500+, zamiast wspomóc naukę i polską myśl techniczną na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli – BRUSSELS INNOVA 2016.

Rząd PiS zdecydował się nie dofinansowywać polskiej nauki

Po raz pierwszy od 24 lat nasi wynalazcy nie otrzymali dofinansowania z ministerstwa nauki. Chodziło o marne 200 tys. złotych (marne w porównaniu do globalnych kosztów programu 500+), co daje dofinansowanie w kwocie 3,5 tys. zł na jeden projekt. Na targach prezentowanych było 50 polskich wynalazków. Z powodu braku dofinansowania, liczba ta była o połowę mniejsza niż w latach poprzednich. Ministerstwo Nauki nie poinformowało, dlaczego odmówiło wsparcia polskim wynalazcom.

Z powodu braku dofinansowania, polskie stoiska na brukselskich targach były w tym roku wyraźnie skromniejsze. Polacy musieli się ścisnąć na mniejszej powierzchni wystawowej. Nie przyciągali, nie zachęcali reklamą, ani gadżetami jak bywało w poprzednich latach. Mimo to jakość polskich wynalazków była wysoka. Polacy prezentowali wynalazki z dziedziny medycyny po technologie przemysłowe.

Tak działa partia populistyczna. Wolą dawać pieniądze swoim wyborcom, niż wspomagać polską naukę i technikę.

Jednak mimo braku wsparcia ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego polscy wynalazcy odnieśli spory sukces na targach wynalazczości w Brukseli. Na 50 polskich wynalazków 24 otrzymały złote medale, a 3 srebrne.

Share

2 thoughts on “Rząd PiS zdecydował się nie dofinansowywać polskiej nauki

  1. Przestańcie się już czepiać rodzin wielodzietnych i nazywać „dzieciorobami”. Co jest złego w tym, że wreszcie dzieci z tych rodzin zaczną mieć normalne wakacje i spodnie kupione na miarę a nie noszone po bracie, sięgające przed kostkę. Nie wnikamy sensowność projektów zaprezentowanych na targach, być może, są genialne ale wylewanie wiadra pomyj na innych tylko dlatego, że samemu się czegoś nie otrzymało, to zwykła niegrzeczność.

    1. To moja opinia. Spora część z rodzin objętych programem 500+ to zwykła patologia, a sam program jest tak lewacki jak tylko może być i dlatego nie znalazł u mnie najmniejszego szacunku. To kiełbasa wyborcza. Uważasz, że rząd Ci coś daje? Tylko Ci się wydaje. Żeby Ci dać – najpierw musi Ci zabrać i zabiera w podatkach, przy okazji przeżerając dużą część. Zabiera Ci kupę kasy, a rzuca Ci w zamian ochłap. Nie, to nigdy nie znajdzie w moich oczach szacunku. Co do nauki, to 200 tysięcy złotych w stosunku do milionów wydawanych lekką ręką z publicznych pieniędzy, to jak wiadro wody w porównaniu do oceanu. Podtrzymuję więc to co napisałem w całej rozciągłości, jednakże nie było moim zamiarem obrażanie uczciwych ludzi, tylko pokazanie obłudy PiS (PO, Nowoczesnej, PSL, SLD – niepotrzebne skreślić).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *