Rozpoczęła się misja ExoMars

Rozpoczęła się misja ExoMars, w ramach której Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wraz z rosyjskim Roskosmosem poszukają śladów życia na Czerwonej Planecie.

rozpoczela-sie-misja-exomars

Wczoraj, o godzinie 16:48 czasu polskiego, na powierzchni Marsa osiadł lądownik „Schiaparelli EDM”. W tę fascynującą misję zaangażowani są także naukowcy z Polski, którzy uczestniczyli przy budowie orbitera i łazika.

Misja składa się z czterech platform kosmicznych. Pierwsza część wystartowała 14 marca bieżącego roku. Wówczas rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM” badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter „ExoMars Trace Gas Orbiter” poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi.

W 2020 roku kolejna rakieta wyśle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover” poszukujący śladów życia biologicznego oraz lądownik „ExoMars Rover Lander”, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

Łazik pobierze próbki gruntu do głębokości aż 2 metrów, przy pomocy specjalnego wiertła. 6-kołowa maszyna będzie poruszać się po Marsie z prędkością 70 metrów dziennie.

ExoMars to nie tylko kolejny krok ludzkości w kierunku badań planety, która stać się może naszym przyszłym domem, ale również piękny pokaz wspaniałej współpracy wielu krajów, w tym także Polski.

Niestety misja się nie powiodła (dodane 22.10) 🙁

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *