Rozliczenie podróży służbowej na… Księżyc

Drugi człowiek, który stanął na powierzchni Księżyca – Buzz Aldrin przedstawił niezwykłą pamiątkę. Voucher podróżny – coś w rodzaju rozliczenia delegacji – z historycznej misji Apollo 11. Na podstawie tego dokumentu NASA miała mu zwrócić poniesione w podróży wydatki – 33 dolary i 31 centów.

Rozliczenie podróży służbowej na... Księżyc
Rozliczenie podróży służbowej na… Księżyc

20 lipca 1969 roku ludzie po raz pierwszy wylądowali na Księżycu. W standardowym formularzu, w którym wracający z podróży służbowej pracownicy wykazują poniesione wydatki, Buzz Aldrin sumiennie wypełnił wszystkie kolumny.

Voucher podróżny, wystawiony przez Aldrina po powrocie na Ziemię zobowiązywał rząd do zwrotu astronaucie kwoty w sumie 33,31 dolara, którą wydał w trakcie podróży. Uwzględniając inflację, byłoby to dziś około 216 dolarów.

Po jednym z późniejszych lotów inny astronauta miał dla żartu domagać się wypłaty standardowej kwoty 8 centów za milę podróży, co zsumowało mu się do około 80 tys. dolarów. NASA w odpowiedzi wysłała mu rachunek za rakietę – którą poleciał w kosmos – na kwotę 185 milionów dolarów.

Zdjęcie rozliczenia podróży służbowej na Księżyc

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *