Rosyjska baza na Księżycu w ciągu najbliższych 15 lat

#Roskosmos ogłosił (rosyjski odpowiednik #NASA), że w ciągu najbliższych 15 lat #Rosja planuje założyć stałą bazę na Księżycu.

Rosyjska baza na Księżycu w ciągu najbliższych 15 lat
Rosyjska baza na Księżycu w ciągu najbliższych 15 lat

Rosjanie wyślą sondy na srebrny glob w roku 2024, by zbadać potencjalne lokalizacje pod przyszłe bazy. Rozpoczęto prace nad lądownikiem #Luna25, który posłuży załogowej misji planowanej na rok 2030. Sama #baza ma zostać ukończona w ciągu kolejnych dziesięciu lat. Wygląda więc na to, że Rosjanie będą badać #Księżyc przebywając na jego powierzchni, gdy w tym samym czasie amerykanie będą jedynie krążyć po jego orbicie.

Księżyc nie jest pośrednim punktem w wyścigu. Stanowi osobny cel, a wręcz, cel sam w sobie. Nie byłoby zbyt racjonalne wykonanie dziesięciu, czy dwudziestu lotów na Księżyc, by potem wszystko zwinąć i polecieć na #Mars’a albo jakieś asteroidy. Ten proces ma początek, ale nie ma końca. Lecimy na Księżyc na zawsze. – powiedział wicepremier Rosji, Dmitrij Rogozin.

Czyżby rosjanie doganiali, a nawet przeganiali amerykanów? Na to wygląda. Tak czy owak – zdrowa konkurencja jednostek (w tym przypadku Roskosmos i NASA) zawsze wychodzi ogółowi na zdrowie. Mam nadzieję, że i w tym przypadku też tak będzie, a warto przy tym pamiętać, że w grze pojawił się nowy gracz – #Chiny… Nie zapominajmy też o #ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Robi się ciekawie.

eteknix.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *