Roślina korzystająca z mechaniki kwantowej

Begonia pavonina to roślina z malezyjskiej dżungli mająca liście o głębokim odcieniu błękitu. Brytyjscy naukowcy odkryli, że kolor ten zawdzięcza ona bardzo ciekawemu mechanizmowi kwantowemu, dzięki któremu jest ona w stanie polepszyć proces fotosyntezy.

roslina-korzystajaca-z-mechaniki-kwantowej

Roślina porasta dolne warstwy dżungli, gdzie dociera niewiele światła słonecznego – głównie o barwie czerwonej i zielonej. W procesie ewolucji wykształciła jednak sposób, by korzystać z niewielkiej ilości światła słonecznego bardziej efektywnie.

Analiza mikroskopowa wykazała, że chloroplasty tej rośliny są absolutnie wyjątkowe. Tylakoidy, które organizują tam proces fotosyntezy, tworzą bardzo symetryczne, regularne struktury, podczas gdy praktycznie u wszystkich znanych roślin są one rozmieszczone losowo. Daje to ciekawy efekt – odbijają one bowiem niebieskie światło (stąd kolor liści), którego i tak do tej rośliny dociera niewiele, ale za to są w stanie dużo lepiej wyłapywać światło czerwone i zielone. Światło w nich – dzięki efektom kwantowym – zwalnia zachowując się jak w gęstym krysztale, a przez to rośnie sprawność procesu fotosyntezy zachodzącego w roślinie.

Autorzy odkrycia spekulują, że podobny mechanizm może występować u innych roślin, bo wiele z nich nie zostało pod tym kątem przebadanych.

nature.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *