Rosjanie stworzyli atomowe baterie

Na targach technologii nuklearnych Atomexpo w Moskwie, inżynierowie z Rosatomu zaprezentowali atomowe baterie o wielkości ludzkiego paznokcia, które mogą nieprzerywanie zasilać urządzenia nawet przez 50 lat.

Wszyscy narzekamy na niezbyt wydajne baterie w używanych przez nas na co dzień mobilnych urządzeniach elektronicznych. Lata mijają, producenci zapewniają o nadchodzącym przełomie, a nasze gadżety wciąż działają o wiele krócej, niż byśmy sobie tego życzyli i rozładowują się w najmniej odpowiedniej chwili.

Ogniwo składa się przede wszystkim z izotopów niklu-63, ale również innych substancji, w tym radioaktywnych. Niestety, Rosjanie nie ujawnili jakich. Chociaż w baterii znajdują się substancje zagrażające organizmom żywym, to jednak ich ilość jest na tyle mała, że zainstalowana warstwa ochronna z metalowej folii w pełni chroni jej użytkowników.

Rosjanie planują udoskonalić swój wynalazek i zastosować do przy zasilaniu urządzeń np. pracujących w kosmosie. Poważnie myślą również o miniaturyzacji atomowych baterii, aby można było je łączyć ze sobą i zwiększać ich wydajność.

W przyszłości chcieliby je zastosować do zasilania smartfonów, tabletów, laptopów czy rozruszników serca, abyśmy już nie musieli martwić się o ich ładowanie przez kilka dekad.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *