Robot-kameleon z Chin

Chińscy naukowcy skonstruowali robota-kameleona. Robot zmienia kolor swojej obudowy w zależności od tła. Prototypowa maszyna jest swoistym pokazem najnowszej technologii aktywnego kamuflażu rodem z Chin.

Robot-kameleon z Chin

Póki co to jedynie mechaniczny zwierzak na kółkach, ale docelowo chińska technologia ma zostać wykorzystana do celów militarnych i trafić na poszycia czołgów oraz mundury żołnierzy.

Nowa technologia działa w sposób bardzo sprytny. Prototyp pokryty został ekranami plazmonowymi, które wyświetlają różne kolory wykorzystując do tego reakcje własnej struktury w nanoskali i pola elektrycznego.

Ekrany te powstały poprzez nawiercenie maleńkich, mierzących po 50 nanometrów średnicy otworków w szkle i pokryciu go złotem (w ten sposób powstały niewielkie, złote wypustki) – następnie umieszczono ten materiał w żelu elektrolitycznym zawierającym jony srebra.

Gdy promień światła dociera do takiego ekranu i fotony uderzają w złote wypustki powstają plazmony wyświetlając światło o odpowiedniej długości fali – czyli dając odpowiedni kolor zgadzający się z kolorem tła. Gdy zaaplikuje się takiemu ekranowi odpowiednie pole elektryczne to jony srebra pokrywają złote wypustki i zmieniają ich właściwości powodując wyświetlenie innego koloru.

Na razie potrafią one tylko wyświetlać trzy podstawowe barwy – czerwoną, zieloną i niebieską, ale Chińczycy już pracują nad nową wersją, która ma wykrywać wszelkie możliwe barwy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *