Robear, czyli japoński robot do opieki nad seniorami

Japońska kultura wymaga, by dzieci opiekowały się swymi rodzicami na starość. Niestety tamtejsze społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, więc aby seniorzy nie pozostali bez opieki, budowane są specjalne roboty do tego zadania. Jedną z takich maszyn jest Robear.

Robear, czyli japoński robot do opieki nad seniorami
Robear, czyli japoński robot do opieki nad seniorami

Robear jest projektem inżynierów oraz naukowców z firmy Riken i jak sugeruje jego nazwa, jest to zmechanizowany miś. Zadaniem tej maszyny jest opieka nad ludźmi starszymi i został tak zaprojektowany, by zapewnić im pewną niezależność.

Początkowo Riken stworzyło humanoidalny model RI-MAN, który w trakcie pięcioletnich prac zmienił się w mechanicznego niedźwiedzia. Co ciekawe nowa wersja robota jest znacznie delikatniejsza od poprzednika, wyposażono go bowiem w zaawansowane gumowe czujniki dotykowe, które są bardziej miękkie w dotyku.

Maszyna dysponuje także napędem o bardzo niskim przełożeniu, co zapewnia szybszy i bardziej precyzyjny ruch stawów, a także delikatniejsze ruchy. W ten sposób Robear może podnosić pacjentów bez ryzyka spowodowania u nich obrażeń.

Jak widać na poniższym wideo, Robear wydaje się całkiem sprawny i bardzo funkcjonalny. Już za kilka lat, gdy zostanie bardziej dopracowany, może stać się standardowym wyposażeniem wielu japońskich domów.

https://www.youtube.com/watch?v=W_hZRxaJvy0

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *