Religia i hazard podobnie wpływają na mózg

Teoretycznie religia nie ma wiele wspólnego z hazardem, ale z neurologicznego punktu widzenia związek ten jest jasny. Zarówno wiara jak i hazard oddziałują bowiem na mózg w podobny sposób.

Religia i hazard podobnie wpływają na mózg

Naukowcy z Uniwersytetu Utah wzięli pod lupę mózgi 19 mormonów. Ich mózgi zostały wystawione na modlitwy, fragmenty ich świętej księgi i kazania. Na skanach rezonansem magnetycznym uwidoczniło się to jako aktywacja obszaru mózgu zwanego jądrem półleżącym. To fragment mózgu, który odpowiada za nagrodę i odczuwanie przyjemności. Podobne obszary mózgu aktywują się, gdy słuchamy muzyki, która nam się podoba, doświadczamy miłości czy wygrywamy w grach hazardowych.

Świadczyć to może, że doświadczenie religijne jest niczym innym jak klasycznym warunkowaniem Pawłowa. Muzyka miła dla ucha oraz przeżycia związane z uczestnictwem w mszy stanowią dla wierzących swego rodzaju nagrodę. To prowadzi do ciekawych wniosków. W mózgu bojownika Państwa Islamskiego i baptystki mogą mieć miejsce identyczne procesy, takie same jak w umyśle hazardzisty z Las Vegas czy naukowca zapoznającego się z przełomowymi wynikami badań.

researchgate.net

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *