Reaktor fuzyjny MIT pobił rekord świata

Naukowcy MIT pobili rekord świata w swoim reaktorze fuzyjnym w ostatnim dniu jego finansowania. Eksperymenty przeprowadzone z tokamakiem Alcator C-Mod zaowocowały wygenerowaniem najwyższego ciśnienia plazmy w historii.

reaktor-fuzyjny-mit-pobil-rekord-swiata

Niestety – pomimo takiego rekordu – reaktor zostanie zamknięty, gdyż prace przy nim nie przekładają się na jakikolwiek zysk. Naukowcy związani z tokamakiem Alcator C-Mod nie chcą jednak nawet słyszeć o wygaszeniu projektu i zapowiadają akcje zbiórki funduszy na dalsze eksperymenty.

Tokamak Alcator C-Mod wygenerował ciśnienie plazmy dwóch atmosfer przy temperaturze ponad 35 milionów stopni Celsjusza. Sukces został osiągnięty 30 września. Maszyna ma już za sobą 23 lata pracy.

Od ponad 50 lat wiadomo, że aby wykorzystać w warunkach ziemskich fuzję jądrową konieczne jest rozgrzanie plazmy do temperatury ponad 50 milionów stopni oraz stabilne utrzymanie plazmy w określonej przestrzeni. Konieczne jest przy tym, aby wszystkie te trzy czynniki – gęstość plazmy, czas utrzymania w określonej przestrzeni oraz temperatura – osiągnęły pewną wartość graniczną, powyżej której otrzymuje się z reaktora plazmowego więcej energii niż się doń wprowadza w celu podtrzymania reakcji. Ciśnienie, będące wypadkową gęstości i temperatury, stanowi zatem 2/3 koniecznych do spełnienia warunków. Ilość uzyskiwanej energii rośnie wraz z ciśnieniem, na każdy dwukrotny wzrost ciśnienia otrzymujemy czterokrotny wzrost produkcji energii.

mit.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *