Prześcignęliśmy naturę

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili sztuczną fotosyntezę i wydajność ich sztucznego liścia jest 10-krotnie wyższa od jego naturalnego odpowiednika.

Prześcignęliśmy naturę
Prześcignęliśmy naturę

Naukowcom z Uniwersytetu Harvarda sztuczną fotosyntezę udało się przeprowadzić już w zeszłym roku, jednak było z nią parę problemów. Teraz problemy te zaczęły się rozwiązywać, wobec czego wydajność sztucznego liścia jest już 10-krotnie wyższa od jego naturalnego odpowiednika.

Liść ten składa się z ogniwa fotowoltaicznego, z którego energia kierowana jest do modułu chemicznego, w którym woda rozbijana jest na tlen i wodór. Następnie rusza część biologiczna – bakterie wykorzystując do tego wodór i CO2 z powietrza produkują alkohol, który może być wykorzystany jako biopaliwo, a jedynym produktem ubocznym działania urządzenia jest tlen.

Katalizator użyty w tym procesie jest powszechnie używany w przemyśle, wobec czego nie będzie on drogi. Najważniejsze jest jednak to, że zapewnia on sprawność całego układu na poziomie 10% – a więc dziesięciokrotnie większą od naturalnej fotosyntezy.

scientificamerican.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *