Przełom w pracach nad nanorobotami medycznymi

W wielu powieściach z gatunku fantastyki naukowej pacjenci leczeni są za pomocą nanorobotów, które sprawnie i szybko likwidują każdą chorobę. Wygląda na to, że już niedługo przestaną być dziełem wyobraźni pisarzy i staną się podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez medycynę.

Przełom w pracach nad nanorobotami medycznymi
Przełom w pracach nad nanorobotami medycznymi

Nanoroboty to mikroskopijne maszyny, które mają dbać o nasze zdrowie od wewnątrz, likwidując w naszych tkankach i narządach źródła zapalenia czy zakażenia. Swój duży potencjał w dziedzinie medycyny zawdzięczają niezwykle dokładnemu dostarczaniu leków i substancji do właściwych tkanek, co z kolei powoduje zmniejszenie wystąpienia skutków ubocznych, oraz możliwość rezygnacji z bardziej inwazyjnych działań wobec pacjenta.

Naukowcy z University of Houston i Boston Children’s Hospital wymyślili sposób na łączenie nanorobotów w działo Gaussa, zdolne do przebijania ludzkiej tkanki.

Nanoboty
Nanoboty

Na chwilę obecną konstrukcje nie są jeszcze zbudowane w skali mili. Jednak system działa już tak, jak powinien. Wystrzeliwany pocisk to metalowa igła, która może być wykorzystana nie tylko do precyzyjnego dostarczania leków, ale i do np. przebicia zakrzepu. Następnym krokiem, w pracach nad tym projektem, będzie zmniejszenie systemu do skali mikro lub nawet nano.

Maszyny te wymagają jeszcze wiele pracy, zanim będzie można przystąpić do prób klinicznych. Budowa i projektowanie nanorobotów to póki co wciąż młoda dziedzina nauki. Jednakże postępy pozwalają nie tracić nadziei na wyleczenie chorób, z którymi współczesna medycyna nie jest w stanie sobie poradzić.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *